Na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. Działkę można jedynie wydzierżawić tym samym nie można jej kupić.
Od czego zacząć. Po pierwsze należy zawrzeć umowę przekazania prawa do działki z jej poprzednim użytkownikiem. Nie trzeba to robić u notariusza, ale podpisy pod umową muszą być poświadczone notarialnie. Obowiązkiem zbywcy działki jest złożenie do zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych wniosku o zatwierdzenie umowy. Zarząd ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do wniosku. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie wniesie sprzeciwu prawo do korzystania do działki przejdzie na nas.
Jaki jest koszt.
Płacimy jedynie za znajdujące się na działce zabudowania i nasadzenia. Ceny zależą od wielkości samej działki, stanu w jakim się znajduje,położenia. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Do tego musimy pamiętać aby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc.
Natomiast dzierżawiąc działkę bezpośrednio od Zarządu ponosimy jedynie koszt wpisowego w kwocie od 120-300 zł.
Jeżeli już przebrnęliśmy przez tę najważniejszą procedurę i staliśmy się działkowcem to co możemy na działce zrobić.
Może być kanalizacja, elektryczność. Jeżeli nie było wcześniej możemy wykopać studnię. Wolno Nam wybudować małą altankę do 35m ² z tarasem lub gankiem.
Możemy uprawiać warzywniak, hodować kwiaty, założyć tunel foliowy, zbudować zbiornik wodny ( basen,oczko wodne, brodzik, ustawić pergole, murki kwiatowe.